flaga polski   flaga wielkiej brytanii
Strona główna

Ogólnopolski projekt: „Zwiedzamy z Szansą” dla SeniorówPlakat przedstawia dwóch chłopców z niepełnosprawnościami, jeden jest niewidomy i trzyma białą laskę, a drugi ma protezę nogi. Chłopcy trzymają wspólnie kulę ziemską, na której stoją najważniejsze zabytki świata, takie jak Big Ben, Koloseum czy Statua Wolności. Na górze jest napis "zwiedzamy z Szansą", a na dole informacja o finansowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem z radością zaprasza na wyjątkowy projekt „Zwiedzamy z Szansą”, który otwiera przed osobami starszymi nowe możliwości odkrywania piękna Polski! To ogólnopolska inicjatywa skierowana do osób powyżej 60. roku życia, które chcą poznać najciekawsze zakątki naszego kraju i spędzić czas w gronie innych pasjonatów historii, kultury i przyrody.

 

W ramach projektu w każdym z 16 województw, organizujemy dwie jednodniowe wycieczki pełne atrakcji. Uczestnicy będą mogli odwiedzić fascynujące miejsca, poznawać lokalne historie i kulturę, a także wziąć udział w audycie dostępności obiektów, wspierając tym samym turystykę bez barier.

Kto może wziąć udział?
Projekt jest skierowany do osób 60+, a uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne. Można będzie zdobyć wyjątkowe doświadczenia w przyjaznej atmosferze, sprzyjającej integracji i wymianie doświadczeń.

Dlaczego warto?

  • Zwiedzanie wyjątkowych miejsc w Polsce
  • Bezpłatny udział i pełne wsparcie organizacyjne
  • Możliwość aktywnego wypoczynku
  • Szansa na podzielenie się swoją opinią na temat dostępności turystycznej odwiedzanych obiektów.

Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

To doskonała okazja, aby wspólnie z Fundacją Szansa - Jesteśmy Razem odkrywać Polskę, inspirować się pięknem naszego kraju i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu bardziej dostępnej przestrzeni turystycznej dla wszystkich.

Aby się zapisać należy skontaktować się z regionalnym biurem Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem. Serdecznie zapraszamy do zapisów oraz śledzenia szczegółów na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

________________________________________________________

Wycieczka do Kostrzyna nad Odrą – podróż w czasie pełna emocji

Dnia 4 grudnia 2024 mieliśmy okazję odwiedzić niezwykłe miejsce – Muzeum Twierdzy Kostrzyn. To była podróż w czasie, która pozwoliła nam zanurzyć się w fascynującą, a momentami poruszającą historię tego regionu.

Spacerując po ruinach Starego Miasta, mogliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądało życie na tych ulicach przed wojenną zawieruchą. Każdy krok to nie tylko ruiny, ale i żywe wspomnienia – opowieści o dawnych mieszkańcach, ich codziennym życiu i trudnych wyborach, jakie musieli podejmować w powojennej rzeczywistości.

Muzeum zachwyciło nas swoją bogatą ekspozycją, w której historia ożywa dzięki niezwykle interesującym opisom i multimedialnym prezentacjom. Szczególnie wzruszające były relacje z okresu powojennego – pełne nadziei, ale i trudu odbudowy życia na nowo.

Czy wiedzieliście, że przed II Wojną Światową Kostrzyn nad Odrą tętnił życiem, zamieszkiwało go ponad 24 000 mieszkańców, a ulicami miasta kursowały nawet tramwaje?

Niestety, dramatyczne wydarzenia wojenne przyniosły miastu ogromne straty. Po 30 marca 1945 roku, kiedy walki dobiegły końca, w zrujnowanym mieście pozostało jedynie 600 osób. Miasto stało się niemym świadkiem historii pełnej cierpienia, ale i odbudowy.

Dziś, w 2024 roku, Kostrzyn zamieszkuje ponad 17 000 mieszkańców. Spacerując po Starym Mieście i odwiedzając Muzeum Twierdzy, można poczuć ducha tamtych czasów, wyobrażając sobie gwar dawnych ulic, ruch tramwajów i codzienne życie, które kiedyś wypełniało to miejsce.

Polecamy wszystkim wizytę w Kostrzynie – to miejsce, które warto odkrywać i którego historię trzeba pamiętać.

_______________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki

 

Na pierwszym zdjęciu widzimy grupę osób stojących na zewnątrz, słuchających prowadzącego, który trzyma starą fotografię przedstawiającą historyczne miejsce. W tle znajduje się ceglana budowla z łukowymi oknami. Na dole zdjęcia znajdują się logotypy: Ministerstwa Sportu i Turystyki z godłem Polski oraz Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem z ikoną dwóch postaci trzymających się za ręce w kolorach czerwonym i niebieskim. Widoczny jest również tekst: "Dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki."Na drugim zdjęciu uczestnicy spaceru oglądają starą fotografię przedstawiającą pomnik i budynki w tle. Wszyscy są ubrani w ciepłe kurtki, a w tle widoczna jest tabliczka z nazwą ulicy: "ul. Jana Kostrzynskiego". Na dole zdjęcia znajdują się te same logotypy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem, a także identyczny tekst o dofinansowaniu.Na trzecim zdjęciu uśmiechnięta grupa uczestników spaceru stoi przed bramą forteczną z cegły. Uczestnicy pozują do wspólnego zdjęcia. Na dole zdjęcia ponownie znajdują się logotypy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem, wraz z tekstem o dofinansowaniu, jak na poprzednich zdjęciach.