Projekty - historia
„Bez barier. Orientacja przestrzenna i mobilność niewidomych” Kompendium wiedzy na temat orientacji i mobilności
Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niewidomych Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem zrealizowała projekt pn. Rehabilitacja z zakresu orientacji przestrzennej i mobilności osób z niepełnosprawnością wzroku – kompendium. W jego ramach wydaliśmy publikację pt. „Bez barier. Orientacja przestrzenna i mobilność niewidomych” w wydaniu czarnodrukowym, brajlowskim i w formie ebooka.
Celem projektu było udostępnienie najbardziej aktualnych informacji w dziedzinie orientacji przestrzennej i dostępności poprzez wydanie w języku polskim i angielskim kompendium wiedzy zawierającym najnowsze artykuły oraz przedruki najważniejszych prac, mówiących o mobilności i sprawności osób niewidomych. Niektóre referaty zostały stworzone z myślą o konferencji International Mobility Conference (IMC), której tematem przewodnim była mobilność i sprawność osób z niepełnosprawnością. Publikacja zawiera najnowsze artykułu z dziedziny rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, których autorami są polscy i zagraniczni specjaliści.
Ważną misją przyświecającą działalności Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem jest poszerzanie dostępności do informacji dla osób niewidomych, słabowidzących oraz ich otoczenia. Jednym z ubiegłorocznych sukcesów Fundacji było udostępnienie polskim czytelnikom publikacji naukowej pt. „Foundations of Orientation and Mobility” („Podstawy orientacji i mobilności”). Kontynuując działania w tym zakresie, przekazujemy naszym odbiorcom najnowsze kompendium rehabilitacyjne dostępne w języku polskim i angielskim. To ważne wydawnictwo zawiera zbiór artykułów naukowych, które rzucają nowe światło na kształcenie, metodykę i wyzwania związane z orientacją przestrzenną i dostępnością.
Artykuły naukowe, zebrane w najnowszym kompendium, stanowią istotny wkład w rozwój orientacji i mobilności, otwierając nowe perspektywy i inspirując do dalszych badań i innowacji. Zaprezentowane studia przypadków ukazują różnorodność sytuacji, z jakimi spotykają się osoby niewidome w codziennym życiu i jakie strategie mobilności są dla nich najbardziej skuteczne. Kompendium ukierunkowuje również czytelników na współpracę międzynarodową w dziedzinie orientacji i mobilności. Przedstawia przykłady udanych projektów i wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi krajami, a także pokazuje wpływ nowoczesnych technologii i interdyscyplinarnego podejścia na stan obecnych badań.
Zachęcamy do lektury: Publikacja „Bez barier. Orientacja przestrzenna i mobilność niewidomych” w języku polskim
Z dumą informujemy, że Fundacja Szansa dla Niewidomych została wybrana na gospodarza 18. edycji Międzynarodowej Konferencji na temat nowoczesnej rehabilitacji, samodzielności i mobilności - IMC18, która odbyła się w dniach 22-25 maja 2023 r. w Warszawie. Ta prestiżowa Konferencja jest organizowana we współpracy z polskimi uczelniami i organizacjami działającymi na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. W ramach przygotowań Fundacja Szansa dla Niewidomych powołała Komitet Organizacyjny oraz Komitet Naukowy. Komitet Organizacyjny zarządzał logistyką konferencji oraz towarzyszącymi jej atrakcjami i wydarzeniami, a Komitet Naukowy dbał o jak najwyższą jakość konferencyjnych materiałów.
Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Mobilności odbyła się w 1979 r. we Frankfurcie w Niemczech. Od tego czasu zyskała reputację wiodącej konferencji dla profesjonalistów pracujących na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Konferencja ta odbywa się co dwa, trzy lata i miała do tej pory miejsce w różnych krajach na całym świecie, m.in. w Szwecji, Irlandii, RPA, Kanadzie i Izraelu. Uczestniczą w nim zarówno profesjonaliści akademiccy, jak i praktycy szeroko pojętej dziedziny rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku.
Hasło przewodnie: „Informacja, skutkująca mobilnością i sprawnością” wskazuje, że dostęp do informacji jest kluczowy dla rozwoju osób niewidomych i słabowidzących. Umożliwia im samodzielne dotarcie do szkoły i pracy, zrobienie zakupów, obejrzenie spektaklu w teatrze czy filmu w kinie.
Poniżej prezentujemy wybrane projekty, które dotychczas zrealizowaliśmy:
- 18. edycja International Mobility Conference, Warsaw 2023
- Bez barier. Orientacja przestrzenna i mobilność niewidomych - kompendium. 2023
- Jubileusz 30-lecia Fundacji, 2022